Arvutimuuseum kutsub vanatehnikat uurima (Harjumaa)

25. Oktoober 2016

Arvutimuuseum MTÜ on Eesti vanim ja ainus vanale arvutustehnikale pühendatud muuseum. Meie riiulitel ja laudadel elavad vanad arvutid, kalkulaatorid, terminalid, nende komponendid, disketid ja kassetid  programmidega ning lisaks ka raamatud ja ajakirjad.

Iga eksponaat on kunagi teinud oma omaniku jaoks tööd ja aitas kaasa töös, õppimises ning meelelahutuses. Tegime kõik asjad korda ja peaaegu kõik töötavad. Me ei pane eksponaate klaasi taha, et igaüks saaks parema ülevaate sellest, kui kaua iga ese on igapäevaelu osaks olnud. Nii nagu raamatuid saab lugeda nii on mõned arvutid väljas just selleks, et oleks võimalik mängida vanu arvutimänge. Mängude positiivset mõju on raske ülehinnata – paljud arvutihuvilised ja IT valdkonna töötajad said arvutustehnika vastu huvi mängides ja lahendades probleeme, mis seda protsessi takistasid.

Me usume, et isegi suurest ja väärtuslikkust kollektsioonist pole kasu, kui see ei ole avatud vaatamisele. Seda, mida ise tead ja oskad, tuleb kindlasti teistega jagada, sellepärast otsustasime teha oma kogust muuseumi. Mõtlesime kõigepealt sellele, et muuseum ei saa olla ühekordse külastamise koht, vaid et selle külastamine oleks täiuslik vaba aja veetmise võimalus igale vanusele ja rahakotile, nii põnev kui ka kasulik.

Kõike seda oli raske ellu viia – nii suur ja mitmekesine projekt nõuab erinevaid teadmisi, oskusi ning ressursse. Aga vaatamata sellele, et on olnud palju raskusi ja et meie liikmetel on ka põhitöökoht, sai Arvutimuuseum avatud ja ootab huvilisi külla.

See, mida külaline näeb, on ainult üks muuseumi elu külg nagu jäämäe tipp. Kuidas tekkivad uued ideed? Mis ülesanded on meil ja millised raskused on kõige suuremad? Milleks on vaja taastada ja hoida vanatehnikat? Kust me eksponaate otsime ja mis on tähtis uue eksponaadi valimises? Seda, ja palju muud saab igaüks teada avatud uste päeval, mis toimub meie muuseumis Ühisnädala raames.