Öökulli järve puhastamise lugu (Raplamaa)

28. september 2016

Raplamaal, Rapla linna külje all, asub Valtu küla (ametlikult Öökulli), mille elavdamiseks on loodud ka MTÜ Valtu Küla. Küla keskmes asub veekogu, millest rääkides kasutavad kohalikud nii sõnu “järv” kui ka “tiik”.  

“Siin on olnud vanad mõisatiigid, mis sovhoosiaegadel on omavahel ühendatud, neid on laiendatud ja süvendatud. Kogu tehisjärves olev vesi on paisu taga kinni, üle tammi Vigala jõkke vesi omal käel ei pääse. Veekogu põhjas on aga omajagu allikaid, see hoiab vee puhta,“ selgitavad MTÜ Valtu Küla juhatuse liige Harri Riim ja tema elukaaslane Jaune Jõenurm.

Möödunud suvel pani Öökulli tehisjärv oma küla elanikud muret tundma. Kanada vesikatk, mis on meie vetes võõrliik, oli hakanud metsikult vohama. „Uurisime, mis taim see on. Kui ikka oma koduõu oli jubedat haisu täis ja vesi silmale kole vaadata, siis tegi see murelikuks. Limnoloogiakeskuse spetsialistid käisid vaatamas, võtsid proove ja uurisid olukorda. Nende nägemust mööda tuli järv veest tühjaks teha ja ära puhastada,“ avab Harri järvepuhastuse tagamaid.

Katk levis, lämmatas ära kaunid vesiroosid ja muud taimed, kolmandal suvel oli see nii võimsalt vohama hakanud, et pani tegutsema. Eeltööna uuriti parvetades põhjamuda paksust, peeti spetsialistidega nõu ja saadi aru, et võib tegutseda. Tegutsema asuti koostöös järve omaniku ja vallaga, uuriti seadusi, et saada teada, kas üldse võib järve puhastada. Kui juba tammiluugid avatud said ja osa vett jõkke lastud, selgus, et nii lihtne see polegi. Keskkonnaametist oli vaja luba, mille taotlemine võttis mitu kuud aega, sest ametnikud püüdsid välja selgitada, kas järve puhastamist võib ka ilma projektita ette võtta. Lõpuks andis üks looduskaitsespetsialist rohelise tule: kui looduskaitsealust parki ei kahjusta ja järve kaldajoont ei muuda, siis võib järve puhastada! Järv oli 40 aastat puhastamata ja tööd oli omajagu. Vesi lasti järvest välja, põhi puhastati, hoolitseti ka kalade eest. Rahaline kulu oli järve puhastamisega seoses umbes 10 000 eurot. Eraisikud, sealhulgas küla elanikud annetasid suurusjärgus 2000 eurot. Sama palju saadi annetustena firmadelt ja Kohaliku Omaalgatuse Programmilt, lisaks toetas Rapla vald mitmete arvete maksmisega. Appi tulid ka vabatahtlikud.

Nii sai uue hingamise Rapla valla ainuke ujumiskoht, mis suviti meelitab inimesi lähedalt ja kaugelt.  MTÜ Valtu küla aktiivsed vabatahtlikud Jaune Jõenurm ja Harri Riim pälvisid 2015. aastal Raplamaa Aasta Tegu laureaadi tunnustuse.