Vana-Võromaa pärimuskooli loeng: Liisa Kaasik

Võrumaa 27. november 2018

Vana-Võromaa pärimuskool on loengusari, kus tutvustatakse Vana-Võromaa põliselanikkonna erinevaid tavasid, rituaale, suulisi traditsioonide väljendusvorme, käsitööoskusi, looduse ja universumiga seotud tavasid jne. Loengud toimuvad teisipäeva õhtuti Stedingu kohvikus, iga paari-kolme nädala tagant.

Pärimuskooli selle hooaja eelviimane loeng toimub 27. novembril kell 19:00, kui Liisa Kaasik tuleb meile rääkima emadusega seonduvast pärimusest. Kolme lapse emana on Liisa kõikide oma lapseootuste ja sündide ajal ning lastele nime andmisel pidanud silmas esiemade uskumusi ja järginud sellekohast pärimust.

Liisa ütleb enda kohta: „Oma elu elades toetun paljus meie rahva põlisele pärandile. Minu jaoks pärandkultuur on tarbekultuur. Soovin, et seda rohkem märgataks ja väärtustataks ja et nendele tarkustele tuginemine tooks kõikidele Eesti naistele sama palju rõõmu, tervist ja tuge kui see on mulle pakkunud.“

Liisa on kirjutanud artikleid rahvakalendri tähtpäevadest jm teemadel ning on kaasautoriks mitmetes emadusega seotud raamatutes (Merit Raju “Kõhule pai”, Kristi Lõbu “Laps varakult potile”, Liina Pulges “Emaduse ilu ja valu”). Lisaks õpetab ta juuretisega tatraleiba küpsetama, viib läbi pärimuslikke naiste väeretki ja rahvakalendri tähtpäevade sündmusi ning on olnud lektoriks mitmetes loengusarjades inspireerides nii ökokosmeetikuid, sünnitoetajaid, loodusturismi tudengeid kui ka paljusid teisi, kelle jaoks on oluline meie esivanemate pärandit tundma õppida.

Koos abikaasa Ahtoga on ta loonud MTÜ Põline Pere, mis korraldab põnevaid retki looduslikesse pühapaikadesse.

Projekti läbiviimisel tehakse koostööd Võru Instituudiga ja projekti rahastavad Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital ja Võru Linnavalitsus.

Pilet 3€

Korraldavad: Stedingu maja, MTÜ Võru loomeselts, Vana-Võromaa pärimuskool