Vastutustundlik ettevõtlus: miks see on tähtis ja kuidas seda ellu viia?
Vastutustundliku ettevõtluse põhimõtted
Vastutustundlik ettevõtlus on ettevõtte juhtimisviis, mille eesmärk on arvestada oma tegevuses ja otsustes nii majanduslike, sotsiaalsete kui ka keskkonnaalaste aspektidega. Selle põhimõtte järgimine on oluline nii ettevõtte maine kui ka pikaajalise jätkusuutlikkuse seisukohalt.
CSR ja ESG tähtsus
Vastutustundliku ettevõtluse juurde kuuluvad ka mõisted CSR (Corporate Social Responsibility) ja ESG (Environmental, Social, and Governance). CSR hõlmab ettevõtte vastutust ühiskonna ees, sealhulgas sotsiaalse vastutuse võtmist. ESG on aga ettevõtte jätkusuutlikkuse strateegia osa ning see hõlmab keskkonna, sotsiaalseid ja juhtimisalaseid aspekte.
ÜRO kestliku arengu eesmärgid
Vastutustundliku ettevõtluse põhimõtted on seotud ka ÜRO kestliku arengu eesmärkidega. Need eesmärgid on seotud jätkusuutliku arenguga ning nende täitmine on oluline nii ühiskonna kui ka ettevõtte jaoks. Ettevõtted saavad oma tegevusega aidata kaasa kestliku arengu eesmärkide saavutamisele ning samal ajal oma mainet parandada.
Vastutustundliku ettevõtluse põhimõtted hõlmavad ka ühiskondlikku vastutust ning pidevat arengut. Ettevõtted, kes järgivad neid põhimõtteid, loovad eeldused terve ja läbipaistva ettevõtlusmaastiku tekkele, mis on atraktiivne nii uutele kohalikele ettevõtjatele kui ka välisriikidele.
Vastutustundliku ettevõtluse praktika
Vastutustundlik ettevõtlus on organisatsiooni juhtimise viis, kus organisatsiooni kõik liikmed, sealhulgas omanikud ja töötajad, võtavad vabatahtlikult vastutuse oma otsuste ja tegudega kaasnevate ühiskondlike, keskkonnaalaste ja organisatsiooni majanduslike tagajärgede ning mõjude eest. Vastutustundliku ettevõtluse praktika hõlmab mitmeid valdkondi nagu juhtimine, koostöö, innovatsioon, kompetents, läbipaistvus, ausus, usaldusväärsus, avaliku ja erasektori koostöö, juhtimiskultuur ja valitsemine.
Juhtimine ja kultuur
Juhtimine ja kultuur on vastutustundliku ettevõtluse alustalad. Vastutustundlikud ettevõtted peavad tagama, et nende juhtimiskultuur toetab vastutustundlikku ettevõtlust ning ettevõtte vastutus on selgelt määratletud. Samuti peavad vastutustundlikud ettevõtted tagama, et nende juhtimisotsused arvestavad organisatsiooni mõju keskkonnale ja ühiskonnale.
Koostöö ja partnerlus
Vastutustundliku ettevõtluse praktika hõlmab ka koostööd ja partnerlust. Vastutustundlikud ettevõtted peavad tegema koostööd nii teiste ettevõtete kui ka valitsusasutuste ja mittetulundusühingutega, et saavutada ühiskondlikke ja keskkonnaalaseid eesmärke. Koostöö ja partnerlus aitab kaasa vastutustundliku ettevõtluse edendamisele ning võimaldab ettevõtetel saavutada paremaid tulemusi.
Innovatsioon ja areng
Vastutustundliku ettevõtluse praktika hõlmab ka innovatsiooni ja arengut. Vastutustundlikud ettevõtted peavad pidevalt otsima uusi viise, kuidas vähendada oma mõju keskkonnale ja ühiskonnale ning arendama uusi tooteid ja teenuseid, mis vastavad nende klientide vajadustele ja ootustele. Innovatsioon ja areng aitab kaasa ettevõtte konkurentsivõimele ning võimaldab saavutada paremaid tulemusi.
Vastutustundliku ettevõtluse mõõtmine ja areng
Indeks ja hindamissüsteemid
Vastutustundliku ettevõtluse indeks on hea arengutööriist, mis aitab ettevõtetel mõista oma organisatsiooni ühiskondlikku vastutust keskkondlikus, sotsiaalses ja majanduslikus mõõtmes. Indeks ja hindamissüsteemid võimaldavad ettevõtetel hinnata oma vastutustundliku ettevõtluse arengut ning võrrelda end teiste ettevõtetega.
Üks tuntumaid vastutustundliku ettevõtluse indekseid on Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi poolt välja töötatud indeks. See indeks hindab ettevõtteid keskkonna, sotsiaalse vastutuse ja majandusliku vastutuse aspektide järgi ning annab ettevõtetele võimaluse saada hinnang oma vastutustundliku ettevõtluse taseme kohta.
Riskide juhtimine ja võimaluste loomine
Vastutustundliku ettevõtluse mõõtmine hõlmab ka riskide juhtimist ja võimaluste loomist. Ettevõtted, kes tegelevad vastutustundliku ettevõtlusega, peavad mõistma, millised riskid nende tegevus kaasa toob ning kuidas neid riske maandada.
Samuti peavad ettevõtted looma võimalusi, kuidas oma tegevusega positiivset mõju avaldada. Näiteks võib ettevõte võtta kasutusele ringmajanduse põhimõtted ning vähendada oma jäätmete hulka. Samuti võib ettevõte investeerida töötajate koolitusse ning luua tervislikuma töökeskkonna.
Eksperdi hinnangud võivad aidata ettevõtetel mõista, millised on nende tugevused ja nõrkused vastutustundliku ettevõtluse valdkonnas ning milliseid võimalusi neil on oma tegevust veelgi parandada. Vastutustundliku ettevõtluse mõõtmine ja arendamine on oluline osa ettevõtte konkurentsivõime tagamisel ning ühiskonna tervise ja heaolu edendamisel.